مراقبت از پوست و مو با روش های خانگی

اهمیت مراقبت از پوست و مو

برای داشتن پوست و موی زیبا حتما لازم نیست مقدار زیادی پول خرج کرده و یا وقت خود را در انستیتوهای زیبایی هدر دهید. یا مصیبت تیغ جراح را تقبل نمایید، تنها کافیست روزانه نیم یا یک ساعت وقت خود را اختصاص به بهداشت و مراقبت از پوست و مو دهید. و دستوراتی که در ادامه مجله نشاط خدمتتان خواهیم گفت، به خوبی عمل کنید. تا در مدت زمان کوتاهی از نعمت پوستی لطیف، شفاف، شاداب، باطراوت برخوردار شوید.

معجزه رفع چین و چروک دست و صورت

در صورت امکان افشرده آلبالو را روزانه یک فنجان میل کنید. و از جوشانیدن 150 گرم برگ درخت به، در یک لیتر آب لوسیونی تهیه می گردد. که باید روزانه دوبار بر پوست دست، صورت و گردن بزنید. همچنین برای پیشگیری از چین و چروک نواحی صورت و گردن 150 گرم برگ به را در 500 سی سی الکل سفید به مدت 150 روز خیسانده و پس از صاف کردن روزانه دو مرتبه با پنه محلول را بر پوست دست و صورت و گردن بزنید.

برطرف کردن چین و چروک صورت و سینه: یک عدد سیب را در شیر بپزید. سپس له کرده و با گرمای ملایمی که دارد بصورت ماسک استفاده کنید. شیر تازه سیب را حداقل یکبار در 24 ساعت بر پوست سینه و گردن و صورت بزنید. تا چین و چروک ها برطرف و پوستی لطیف و شاداب داشته باشید. همچنین برای پیشگیری از عوارض پیری زودرس، میتوانید از برش های خیار بر پوست استفاده کنید.

یک عدد خیار را رنده و به مدت یک ساعت در شیر خام خیس کنید. و به صورت لوسیون بر پوست خود اثر دهید تا کلیه لکه های دست و صورت را از بین ببرد. همچنین یک قاشق تخم خیار و یک قاشق تخم خربزه را خوب بسائید، و چند ساعت در شیر خانم نگهداشته و بخیسانید. تا بتوان از آن بصورت ماسک استفاده کرد.

این ماسک وقتی به مدت نیم ساعت روی پوست صورت قرار بگیرد، تمام منافذ زشت پوست را برطرف و ظاهر ناپسند آن را ترمیم میکند. و پوستی با طراوت و شاداب جایگزین می نماید.

پیشگیری از چین و چروک صورت

بهترین و سریعترین روش برای جوانسازی و سفتی پوست صورت

برای تهیه لوسیون روشن کننده پوست:

 1. 250 سی سی آب خیار و 50 گرم بادام شیرین له را بخوبی مخلوط و می جوشانیم. سپس از صافی گذرانیده و محلول حاصل را با 250 سی سی الکل سفید و یک گرم روغن گل سرخ می آمیزیم. در نتیجه لوسیونی که بدست می آید، روشن کننده و لطافت بخش پوست است.
 2. دو عدد خیار را در یک لیتر آب خوب بپزید، کاملا له کرده و دو قاشق روغن بادام اضافه کنید. بعد محصول را تا حد امکان مخلوط و با این محلول پوست دست و صورت را به نرمی و با حوصله ماساژ دهید.

برنامه روزانه مراقبت از پوست و مو

شیره هویج نیز مانند شیره خیار به بهداشت و سلامت پوست کمک می نماید. برای سلامتی و طروات پوست اطراف چشم، پلک ها و بناگوش ار ترکیب روغن جوانه گندم، روغن آفتابگردان، روغن فندوق و عصاره هویج استفاده کنید.

40 گرم سرشاخه گلدار بومادران را در یک لیتر آب بجوشانید. و مرتبا پوست سر و موها را با آن بشورید تا از ریزش مو جلوگیری و پیاز مو را تقویت کند. همچنین برای محافظت پوست در مقابل اشعه خورشید اسانس یا شیره بومادران را با روغن کنجد مخلوط کنید. و محصول حاصل را بر نقاطی که در معرض قرار دارد اثر دهید.

شروع مراقبت از پوست و مو

 1. بطور طبیعی هر روز ریزش مو اتفاق می افتد، و موی جدید جایگزین می شود. حال اگر این روند به حالت طبیعی ادامه داشته باشد، به مرور زمان موها کم پشت و یا نازک می شود. از طرف دیگر از دست رفتن مقداری مو و در نهایت امکان طاسی سر وجود خواهد داشت. حال اکثرا با مشاهده این پدیده ناراحت و غمگین به فکر چاره جوئی با اشخاص غیرمتخصص ناوارد مشورت می کنند.
 2. برای تقویت پیاز مو و جبران ریزش، کارهای مختلفی انجام می گیرد. و پیاز مو و پوست را به چیزی غیر از حالت طبیعی عادت می دهند. حال اگر این حمایت ها ادامه داشته باشد، ریشه ها قوی و محکم، مو ضخیم و در مقایل ریزش طبیعی روزانه همان تعداد می روید. و موها نیز ثبات و پایداری بیشتری دارند. ولی چون حصول نمی گردد و فقط استمرار و حوصله بر ادامه کار برای تقویت پیاز مو باعث کسب نتیجه و بهره بهتر می گردد.
 3. از طرفی دیگر در روزگار فعلی مشغله کاری، گرفتاری های روزانه، کمبود وقت و ناملایمات زیادی وجود دارد. که باعث می گردد تا خود و سلامتی و خیلی از مهمات را فراموش نماییم. پس کار بر روی موی سر را نیز فراموش و یا از بدست نیاوردن نتیجه در کوتاه مدت مایوس می گردیم و ادامه نمی دهیم. در این صورت است که پیاز مو و پوست سر که برای مدتی عادت به یک تقویت کننده نموده است، ناگهان حمایت را از دست می دهد. و به شدت شروع به ریزش می نماید تا جایی که در مدتی کوتاه مقدار زیادی مو از دست می رود.

جوان سازی پوست صورت با داروی گیاهی

راه های خانگی مراقبت از پوست و مو

رفع چین و چروک پوست و ایجاد لطافت و شادابی: گل بابونه را دم کرده محلول حاصل را به ملایمت بر پوست اثر میدهند. اگر این ماساژ به ملایمت و بردباری انجام گیرد، طی دو هفته بخوبی میتوان نتایج آن را مشاهده کرد. همچنین برای تقویت موها طبق روش زیر عمل کنید:

 1. 100 گرم گل بابونه را در یک لیتر آب به خوبی بجوشانید و موها را با آن شستشو دهید.
 2. این محلول موهای بور را به رنگ طلایی خوش رنگ و موهای بلوطی تغییر رنگ می دهد. و به رنگ بور شفاف و درخشنده تبدیل می گردند.

گیاه پاخری چیست؟

گیاه پای خری دارای گوگرد زیاد و برگ آن برای درمان طاسی سر و حفظ سلامت پوست بسیار مفید است. برای پوست نرم کننده و حافظ بسیار خوبی میباشد. برای نرمی و لطافت و روشنی پوست 100 گرم برگ یا ریشه خشک توسیلاژ را جوشانیده و بصورت لوسیون بکار می برند. این گیاه در فرمول فراورده های دارویی بسیار وارد می باشد.

ماسک گوجه فرنگی برای لک صورت

 1. آب گوجه فرنگی با دارا بودن مقدار زیادی ویتامین، یک عامل موثر در حفظ بهداشت و سلامت پوست است.
 2. لکه های رنگدانه ای و ظاهر ناپسند با شیره گوجه فرنگی برطرف می شود. و رنگ طبیعی پوست دست و صورت را جلوه ای زیبا می بخشد.

ماسک گوجه فرنگی: ماسک گوجه فرنگی حفره های پوست را از بین می برد. و جوش های ریز را التیام و باعث کشیدگی پوست می گردد.

ماسک تغذیه پوست صورت

یک عدد زرده تخم مرغ، دو قاشق آب هویج، یک قاشق چایخوری روغن بادام را مخلوط کنید. و بصورت ماسک در مدت نیم ساعت بر صورت قرار دهید.

برای بهبود پوست، زوال لکهای سیاه و روشنی آن ترکیب زیر را به خوبی مخلوط کرده، بگذارید تا نیم ساعت بر روی پوست بماند. و سپس با آب سرد بشویید:

 • دو عدد سفید تخم مرغ
 • یک قاشق روغن بادام
 • دو قاشق گلاب
 • یک قاشق چای خوری آرد باقلا

از بین بردن جوش های دوران بلوغ

چگونه جوش های دوران بلوغ را از بین ببریم؟

جوانانی که از جوش های صورت معروف به غرور جوانی ناراحت هستند:

 • یک قاشق مرباخوری نشاسته را با دو قاشق بزرگ آب جوش خوب مخلوط کرده و آن را بر صورت قرار دهند.
 • بعد از 30 دقیقه با آب ولرم بشویند، و این کار سه بار در هفته انجام بگیرد تا جوش و لکهای زشت ناپدید شوند.

جوش های غرور جوانی را میتوانید با دمکرذه زیر زائل نمود:

 • گل ختمی
 • گل بابونه
 • قاشق آبلیمو

از هر یک مقدار از ترکیب بالا 1 قاشق غذا خوری در یک لیوان آب

همچنین میتوانید طبق روش زیر عمل کنید:

 • یک عدد خیار پوست کنده رنده
 • یک قاشق مرباخوری روغن بادام
 • یک قاشق مربا خوری گلاب با یک سفید تخم مرغ

ترکیبات بالا به خوبی مخلوط و همزده شوند. سپس صاف کرده و بصورت لوسیون بر پوست اثر دهید. این تونیک باید در یخچال نگهداری شود.

کاهش چربی و افزایش لطافت پوست با تهیه ماسک از ترکیب زیر:

 • شیره سیب
 • گوجه فرنگی
 • توت فرنگی

پف زیر چشم را از بین ببرید: سیب زمینی رنده را بمدت 20 دقیقه روی پلک ها قرار دهید تا مقدار پف کاهش یابد.

خواص گیاه شاه پسند برای پوست و مو

خواص گیاه شاه پسند برای موی سر

فراورده های این گیاه از داروهایی است که به طرز چشمگیری در رشد سریع موها و شفافیت آن  موثر می باشد.

برای تقویت، شفافیت، ضخامت، جلوگیری از ریزش و شوره موها طبق روش زیر عمل کنید:

50 گرم ساقه برگدار شاه پسند را در نیم لیتر آب به خوبی دمکرده و موها را شستشو دهید. بعد پوست سر را چند دقیقه به ملایمت و نرمی ماساژ دهید. در سالن های آرایشی و زیبایی که از این روش استفاده کرده اند، نتایج رضایت بخشی داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...