خواص گیاهان دارویی

خواص سیاه دانه برای مردان که بی اطلاعید!!

خواص سیاه دانه برای مردان

سیاه دانه ادویه‌ ای است که از یک گیاه علفی به دست می‌ آید، که به عنوان یک درمان سنتی در بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه در جهان اسلام استفاده می‌شود. و بنابر روایت حضرت محمد “جز مرگ شفای همه بیماری‌ها است.” در ادامه مطلب به مهم ترین خواص سیاه دانه برای مردان می پردازیم.

 

سیاه دانه

دانه‌های سیاه دانه سرشار از مواد مغذی هستند. آنها حاوی پروتئین‌ها، لیپیدها، کربوهیدرات‌ها، اسیدهای آمینه و همچنین متابولیت‌های ثانویه هستند. در واقع، آنها سرشار از تیموکینون، تیموهیدروکینون، دیتیموکینون، تیمول، اسیدهای چرب اولئیک تک غیراشباع (امگا-9)، اسیدهای چرب لینولئیک چند غیر اشباع (امگا-6)، امگا-3، اسیدهای چرب پالمتیک اشباع و استئاریک هستند.

آنها منبع بسیار خوبی از ویتامین‌ها، به ویژه ویتامین‌های E و A هستند. ترکیبات دیگری مانند پی سیمن، ملانتین، نیگلین و نیگلون، تیموکینون، گلوکوزیدها، کاروتن، مواد معدنی، کاروتنوئیدها و… هم در آن وجود دارد.

 

خواص سیاه دانه برای مردان چیست؟

سیاه دانه به دلیل اثر ضد التهاب، ضد درد، ضد باکتری، ضد قارچ، آنتی اکسیدان، ضد ویروسی، ضد دیابت، کاهش فشار خون، تحریک کننده، گوارشی و ادرارآور برای مردان شناخته می شود.

 

تقویت سیستم ایمنی مردان

ترکیب استثنایی سیاه دانه (ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، عناصر کمیاب، امگا 6، امگا 3 و …) به این معنی است که این ادویه به تقویت سیستم ایمنی بدن مردان کمک می‌کند. عمدتاً به 3 روش مختلف عمل می‌کند:

  • فعالیت تحریک‌کننده ایمنی در مردان: سیاه‌دانه به لطف ترکیب فوق‌العاده‌اش، قادر به تقویت پاسخ‌های ایمنی با تقویت عملکرد لنفوسیت‌های T و لنفوسیت‌های NK (قاتل طبیعی) در مردان است.
  • فعالیت ضد میکروبی برای مردان: مطالعات اثر ضد میکروبی وسیع آن را ثابت کرده است که خواص ضد باکتریایی، ضد انگلی، ضد ویروسی و ضد قارچی را برای مردان به ارمغان می‌آورد.
  • فعالیت ضد التهابی در مردها: اثر ضد التهابی آن در بسیاری از بیماری‌های بدن مردان اثر بسیار گسترده‌ای دارد.

البته مهم‌تر از همه خاصیتی که برای مردان شاغل در بیماری‌ها و آلودگی‌های روزمره اجتماع دارد این است که تعدیل کننده ایمنی است، یعنی به سیستم ایمنی مردان اجازه می‌دهد تا تنظیم شود، به ویژه به لطف نیگلون که آن را تشکیل می‌دهد. مطالعات نشان میدهد که مصرف سیاهدانه به تنظیم پاسخ ایمنی مردان کمک می‌کند، تا از حمله آن به بدن در برخی بیماری‌ های خودایمنی جلوگیری کند.

خواص سیاه دانه برای سرماخوردگی در مردان

 

تقویت قلب و عروق

خواص سیاه دانه برای مردان بی شمار است و یکی دیگر از مهم‌ترین خواص آن اثر محافظتی بر روی کل سیستم قلبی عروقی مردان است.

به لطف خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود، به محدود کردن آسیب رادیکال‌های آزاد به سلول‌های بدن مردان کمک می‌کند و بنابراین با بیماری‌های مرتبط با پیری زودرس که اغلب بیماری‌های قلبی عروقی هستند و در مردان بسیار شایع است مبارزه می‌کند.

مطالعات نشان میدهد که سیاهدانه روی لیپیدهای خون تأثیر می‌گذارد. و منجر به کاهش کلسترول LDL، معروف به کلسترول بد، و همچنین تری گلیسیرید مردان می‌ شود.

سیاهدانه بر فشار خون بالای مردان تاثیر دارد. مطالعات اثر کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را نشان میدهد. این عمل در تنظیم فشار خون شریانی خفیف مفید است.

 

بهبود گوارش و رفع سوء هاضمه

سیاهدانه کل عملکرد گوارشی مردان را تحریک می‌کند و بر روی معده، کبد، کیسه صفرا و روده‌ها و به طور خلاصه بر کل سیستم گوارشی مردان اثر می‌گذارد.

 

خواص سیاه دانه برای معده مردان

سیاهدانه یک آنتی اکسیدان قوی با خواص ضد التهاب معده است، همچنین از خواص ضد باکتریایی قوی برخوردار است. با تحریک سیستم ایمنی، سبب تقویت معده می شود. علاوه بر این خواص ضد اسپاسم آن به تسکین اسپاسم معده مردان هم کمک می‌کند.

به تسکین اختلالات گوارشی در مردان کمک می‌ کند. که از جمله می توان به درد شکم، رفلاکس معده به مری، حالت تهوع، نفخ، کاهش اشتها و همچنین سوختگی معده (سوزش سر دل) اشاره کرد.

خواص سیاه دانه برای معده در مردان

 

خواص سیاه دانه برای کبد مردان

سیاه دانه تولید و ترشح صفرا توسط کیسه صفرا را تحریک می‌کند که باعث تجزیه و دفع چربی‌ها می‌شود و در نتیجه به تخلیه مواد زائد از بدن مردان کمک می‌کند و در عین حال با محافظت از سلول‌های کبدی در برابر سلامتی کبد، سلامت کبد مردان را حفظ می‌کند.

غنی بودن آن از آنتی اکسیدان‌ها آن را به یک محافظ کبد تبدیل می‌کند که با استرس اکسیداتیو مبارزه کرده و بنابراین به محافظت از کبد کمک می‌کند که این استرس‌ها در مردان علل خصوص در کشور ما و در میان مردان هم بسیار شایع است.

 

خواص سیاه دانه برای روده‌ در مردان

خواص سیاه دانه برای مردان بسیار زیاد است و اثر بعدی روی روده‌ها است. اثر آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دانه آن را به محافظ و پاک کننده روده مردان تبدیل می‌کند. اثر ضدالتهابی آن باعث می‌شود که یک داروی پیشگیرانه در برابر بیماری‌های روده، به ویژه بیماری‌های التهابی روده مانند بیماری کرون یا UC  (Uctocolitis) باشد. همچنین خواص ضد اسپاسم آن به رفع اسپاسم روده مردان کمک می ‌کند.

علاوه بر این، سیاهدانه دارای یک عمل پروبیوتیک است و باعث تحریک رشد برخی باکتری‌های مفید در روده بزرگ مردان می‌شود که این خود فواید بسیاری از جمله موارد زیر دارد:

  • بهبود جذب مواد معدنی به ویژه کلسیم و منیزیم
  • جلوگیری از تحلیل بافت استخوانی
  • تأثیر مفید بر عملکرد سیستم ایمنی
  • اثر محافظتی روی روده بزرگ
  • کاهش کلسترول بد

بنابراین سیاهدانه به تسکین اختلالات گوارشی روده مردان از جمله نفخ، گاز روده، انتقال آهسته روده، قولنج، اسهال و … کمک می‌کند.

 

بهبود مشکلات تنفسی

دانه سیاهدانه دارای خواص ضد عفونی کننده، ضد التهابی و تخلیه کننده است که به درمان مشکلات گوش و حلق و بینی و تنفسی مردان کمک می‌کند و سموم را از ریه‌ها دفع می‌کند.

دستگاه تنفسی مردان را در برابر انواع حملات خارجی از جمله ویروس‌ها، باکتری‌ها، آلودگی‌ها و غیره تقویت و محافظت می‌کند. بنابراین سیاهدانه برای درمان تمام آسیب شناسی‌های تنفسی و گوش و حلق و بینی (گوش و حلق و بینی) مردان ایده آل است.

دیدگاهتان را بنویسید