خواص گیاهان دارویی

گیاه بابا آدم چیست؟ + خواص گیاه بابا آدم

خواص گیاه بابا آدم

خواص گیاه بابا آدم شامل درمان بیماری های پوستی، تسکین دردهای مفاصلی، و پیشگیری و درمان امراض کلیوی می شود. در ادامه مطلب شما عزیزان را با خواص گیاه بابا آدم آشنا می کنیم. لطفا تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

گیاه بابا آدم چیست؟

بابا آدم گیاهی علفی چند ساله با طبیعت گرم و خشک و ارزش دارویی است. نام های دیگر آن علف پیرزن، باردان، پینه خاله، فیل گوش است. بومی مناطق اوراسیا و در کنار مراتع، یونجه زارها و باغچه های رویش دارد. ژاپنی ها این گیاه را بوگو می نامند. گل های بابا آدم توپی شکل پنبه ای و ساقه هایی با 1 متر ارتفاع دارد.

بابا آدم در ایران در شهرهای البرز، جاده چالوس، کرمان، تفرش، رودبار، خراسان، ارومیه یافت می شود. 4 گونه از این گیاه در ایران وجود دارد، و سایر گونه ها به صورت پراکنده در شرق اروپا در کشورهایی همچون ترکمنستان و قفقاز است.

دلیل نامگذاری گیاه، بعد از تبعید حضرات آدم و هوا به زمین از برگ های بابا آدم برای پوشش عورت خود استفاده می کرده اند.

 

مشخصات کلی بابا آدم

به طور مختصر اطلاعاتی کلی از این گیاه در زیر آمده است:

طبیعت: گرم و خشک (ضد بلغم)

مصلح: سرکه و عسل

ماده موثره: اینولین

بخش های قابل استفاده: برگ، میوه، ریشه

مقدار مصرف روزانه: حداکثر تا 40 روز (کاملا بستگی به نوع درمان دارد)

مکانیسم اثر: تقویتی، تصفیه خون، آنتی اسپاسم، مسکن، ضد التهاب، مسهل، بادشکن، نیروبخش، مدر، معرق، زداینده اخلاط، آنتی بیوتیک، ضد مسمومیت، ترمیم زخمها، ضد خارش، ضد سرفه، تب بر، ضد انگل، ضد تومور

 

خواص گیاه بابا آدم

می توانید از فواید بابا آدم برای پوست به صورت مصرف خوراکی یا ضماد بهره مند شوید. و بهتر است که به صورت رقیق مصرف نمایید.

دارای خاصیت مسهلی و مدری (ادرار آور) است. و برای تقویت، پیشگیری و درمان امراض کلیوی مفید است. همچنین به خاطر خاصیت ضد التهابی ژنرالیزه (سراسری) کاربرد گسترده ای دارد.

 

کاهش قند خون

برای افرادی که قند خون لب مرزی دارند، یا مشکوک به قند خون هستند، یا حتی کسانی که ابتدای شروع بیماری دیابت می باشند، جهت کاهش میزان قند خون، می توانند هر سه روز یک بار یا حداقل هفته ای یک مرتبه 4 گرم از دمنوش بابا آدم استفاده نمایند.

 

رفع ترک پا

می توانید از ترکیب پودر گیاه بابا آدم و روغن زیتون یا وازلین یک پماد ضد ترک پا تهیه نمایید. و تا رفع کامل ترک به طور مکرر از آن استفاده موضعی کنید.

 

خواص بابا آدم برای پوست

خواص گیاه بابا آدم برای پوست

به خاطر خواص ضد التهابی، آنتی بیوتیک، تصفیه خون، التیام بخشی زخم ها، تقویت کنندگی پوست گیاه بابا آدم، می توان هفته ای یک مرتبه به صورت خوراکی مصرف کرد. همچنین استفاده موضعی به صورت ماسک یا ضماد بر روی پوست می توان دو هفته یک بار جهت شادابی پوست، سلامت و روشن کنندگی پوست از فواید فوق العاده این گیاه بهره مند شد.

از فراورده های گیاه بابا آدم به اشکال مختلفی می توانید برای بیماری های پوستی همچون پسوریازیس، همفیگوس، پلان، ریزش موی آره آتا و… استفاده نمایید. همچنین برای درمان بیماری های پوستی ویروسی همچون آبله و زونا هم کاربرد دارد.

 

نحوه مصرف بابا آدم

طول دوره درمان بابا آدم نباید خیلی طولانی شود، به خاطر وجود مواد سمی نمی توان زیاد مصرف کرد.

بهتر است که جوشانده بابا آدم رقیق مصرف شود. و به خاطر مواد سمی از غلظ بالا پرهیز کنید.

بو کردن گیاه برای خانم های باردار می تواند موجب سقط جنین شود.

 

زمان مصرف بابا آدم

شاید با مطالعه فواید این گیاه برای سلامتی، سوال برایتان پیش بیاید که چه زمان های می توانید از این گیاه استفاده کنید. مواقعی که لازم است از مزایای ارزشمند بابا آدم بهره مند شوید، شامل موارد زیر می شود:

  • مشکلات پوستی مختلف
  • التهابات پوستی
  • بیماری های کلیوی
  • نقرس و میگرن
  • کاهش قند خون

 

اطلاعات بیشتر درمورد خواص گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم در دامپزشکی برای سرفه گوسفندان و بیماری های پوستی سگ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

برای کاهش میزان سمی بودن عرق بابا آدم، باید ریشه آن چندین بار جوشیده شود. و هر بار آب آن بیرون ریخته شود، بعد از دو الی سه بار می توانید استفاده نمایید.

 

جمع بندی

در مجموع خواص گیاه بابا آدم، به ترتیب اولویت مصرف می توان اول به درمان های پوستی اشاره کرد. و بعد تسکین دردهای مفاصلی همچون روماتیسم و نقرس، و در آخر به دلیل فواید ضد التهابی و مدری این گیاه برای کاهش عوارض کلیوی و درمان بیماری ها موثر دانست. اگر قصد خرید عرق گیاه بابا آدم داشتید، می توانید از عطاری نشاط تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید