خواص گیاهان دارویی

خواص شیرخشت برای نوزاد معجزه می کند!

شیرخشت برای نوزاد

شیرخشت برای نوزاد از نظر حکیم ابن سینا مسهل و مشابه ترنجبین، کمی قوی تر با طبیعت معتدل است. و خواص شیرخشت برای درمان زردی نوزاد بسیار توصیه می شود. در ادامه شما را با این گیاه دارویی پرخاصیت آشنا می کنیم.

 

شیرخشت چیست؟

درخت شیرخشت ارتفاعی تا حدود 8 متر دارد، که تنه آن به رنگ خاکستری و دارای گل های ریز توپی شکل به رنگ قرمز است. و جالب ترین خواص شیرخشت برای زردی نوزادان می باشد.

شیرخشت، شیرخشک شبنمی، و در زبان فارسی شیرخاشاک، ماده ای سفید رنگ و شیرین است، که از درختی با همین نام در مناطق معتدل آسیا، اروپا و آفریقا بدست می آید. در زبان فرانسوی “ماناپورگاتی”، و به انگلیسی “پورگاتیومانا” است.

رنگ شیرخشت اصل سفید مایل به شیری و طعمی شیرین همانند عسل دارد. خاصیت مسهلی آن سبب پاکسازی معده می شود.

گیاهان دیگری همچون ون انگبین، شکر تیغال و گزانگبین، بیست انگبین و بید خشت دارای خواص غذایی و مشابه شیرخشت هستند. ولی تفاوت عمده انگبین های ذکر شده در خواص دارویی شیرخشت است. و با مصرف خوراکی آن در هر مقداری دچار یبوست نمی شوید.

 

انواع شیرخشت

شیرخشت اصل و باکیفیت باید همچون عسل شیرین و داخل دهان حل شود، به رنگ سفید و بهترین آن تکه های بزرگ است. به طور کلی شیرخشت در بازار دارای سه نوع قطره ای، تخته ای و چرب است. در هنگام خرید شیرخشت حتما به این نکات توجه داشته باشید.

شیرخشت اشکی یا قطره ای: همانطور که گفته شد، جزو شیرخشت های خالص و درجه یک به شمار می رود. و این نوع شیرخشت در بازار جهانی با نام شیرخشت سیلیسی خرید و فروش می شود. که رنگ سفید، و طعمی شیرین دارد.

شیرخشت تخته، تکه یا دایره: به رنگ زرد شیری، طعمی شیرین، ولی بسیار نامطبوع است. و جزو شیرخشت های ناخالص محسوب می شود.

شیرخشت چرب: جزو ارزان ترین و بدترین نوع شیرخشت است، به عبارتی در حال فاسد شدن می باشد. و بوی بسیار نامطبوعی دارد.

 

شیرخشت برای نوزاد

از خواص شیرخشت برای نوزاد به کاهش تب، بهبود ناراحتی های گوارشی از جمله درد معده، ملینی و مسهلی، و خلط آوری می توان اشاره کرد. به علاوه مصرف شیرخشت برای هر سنی مناسب است.

چنانچه نوزاد دچار غلبه مزاج صفرا باشد، مصرف ترکیب خاکشیر و ترنجبین به درمان یبوست کمک می نماید. ولی اگر کودک یا نوزاد به یبوست مزمن مبتلا است، باید از جوشانده شیرخشت به طور روزانه تا حداقل دو هفته استفاده کند.

 

شیرخشت برای یبوست نوزاد

مصرف ترنجبین، خاکشیر و شیرخشت، موجب پاکسازی و خروج عوامل ایجاد کننده نفخ معده و یبوست می شوند. در طب سنتی دو عامل اصلی برای یبوست وجود دارد، اول غلبه مزاج صفرا یا همان خشکی زیاد بدن، و دوم غلبه بلغم و یا سردی بدن است. که در هر دو صورت می بایست اصلاح مزاج صورت گیرد.

برخی از گیاهان دارویی و رعایت رژیم های غذایی صحیح، می توانند به رفع یبوست کمک کنند. و همانطور که در بالا اشاره کردیم، خواص شیرخشت برای درمان یبوست و اصلاح مزاج نقش موثری دارد. می توانید به صورت روزانه مصرف کنید و از مزایای درمانی آن بهره مند شوید.

بیشتر بخوانید: خواص برگ سنا برای یبوست

 

عوارض شیرخشت

مصرف بیش از حد مجاز و در موارد نادر برای افرادی که سازگاری ندارند، می تواند منجر به تولید گاز معده و رقیق شدن مایع منی شود. که در این صورت با مصرف مصلح آن (روغن بادام، رازیانه و سیاه دانه) مشکل برطرف می شود. از خواص سیاه دانه در بهبود تحرکات روده و عملکرد بهتر گوارش کودک میتوان اشاره کرد.

شیرخشت و ترنجبین از روی ساقه های درخت و یا بوته توسط کشاورزان برداشت می شود. اما مشکل اصلی آنجاست که در طول زمان خشک شدن این صمغ ها، حشرات ریز روی آن نشسته و می چسبند. روی این صمغ ها می مانند و آلودگی ایجاد می کنند. و کشاورزان در زمان برداشت توجهی به این موضوع ندارند. در صورت مصرف شیرخشت یا ترنجبین های آلوده می تواند به جای درمان، مشکلات مختلفی را برای سلامت نوزاد به وجود بیاورد. در این صورت باید هنگام خرید شیرخشت یا ترنجبین حتما مرغوب ترین نوع آن را تهیه کنید.

 

سخن پایانی

شیرخشت برای نوزاد بهترین داروی گیاهی جهت درمان زردی و بهبود ناراحتی های گوارشی است. به علاوه حاوی کلی املاح مفید برای سلامت کودک است. همچنین کاشناسان طب سنتی به مصرف این گیاه برای مادر و فرزند توصیه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *