خواص گیاهان دارویی

خواص شاهدانه برای کبد چرب و بیماری های کبدی

خواص شاهدانه برای کبد و درمان کبد چرب

شاهدانه برای کبد موجب تنظیم آنزیم های کبدی و درمان بسیاری از بیماری های کبد از جمله کبد چرب می شود. ترکیبات مغذی شاهدانه که منبع خوبی از فیبر، پروتئین و آمینو اسیدهای ضرروی برای سلامت بدن است. ورزشکاران و بدنسازان از شاهدانه برای عضله سازی و تامین مواد مورد نیاز بدن می توانند بهره مند شوند. می توانید با مصرف روزانه شاهدانه در حفظ سلامت کبد و عملکرد صحیح آن کمک زیادی کنید. در ادامه این مطلب از عطاری نشاط در ارتباط با فواید شاهدانه برای کبد و اثرات ارزشمند آن پرداخته ایم.

 

شاهدانه و بیماری های کبدی

کبد یکی از بزرگترین اندام های داخلی بدن است که وظایف مهمی را برای سلامت انسان به عهده دارد. تمامی مراحل هضم غذا و تقسیم سازی مواد مغذی و دفع مواد بی ارزش توسط کبد صورت می پذیرد. حال در نظر بگیرید که با مصرف انواع داروها و مواد خوراکی ناسالم می تواند موجب عملکرد ناصحیح کبد، افزایش مواد سمی و بروز بسیاری از بیماری های کبدی شود.

متاسفانه خیلی از افراد به دلیل مشغله های زیاد زندگی کمتر به سلامت کبد و اهمیت آن در زندگی توجه می کنند. با مصرف مواد غذایی سالم و پرهیز از داروهای شیمیایی تا حد امکان و جایگزین با بسیاری از داروهای مفید گیاهی از جمله شاهدانه، می توانیم موجب سلامت عمکلرد کبد شویم.

 

ترکیبات موثر شاهدانه برای کبد

ترکیبات مغذی شاهدانه برای سلامت کبد

شاهدانه گیاهی یک ساله است که از نظر طب سنتی طبیعتی مرکب دارد. به این معنا که برگ گیاه دارای طبع سرد و دانه آن گرم است. که برای تعادل صفرای کبد دارویی بسیاری موثر و مفید به حساب می آید. و هزاران سال است که به خاطر خواص بسیار و ترکیبات مغذی شاهدانه همچون کلسیم، فیبر بالا، ویتامین E، کلروفیل و… مورد استفاده قرار می گیرد. و به دوصورت شاهدانه خام و بو داده برای مصارف مختلف غذایی وجود دارد.

دانه های شاهدانه حاوی مقادیر مناسبی از پروتئین ها هستند، به طوری که در هر سه قاشق غذاخوری مقدار 10 گرم پروتئین وجود دارد. برای افرادی که برنامه رژیم غذایی دارند، یا بدنسازان که نیاز بالایی به منابع پروتئینی دارند، مصرف شاهدانه می تواند بسیار گزینه مناسب به جهت تامین میزان پروتئین ها و آمینو اسیدهای ضروری بدن باشد. در حدود 10 نوع آمینو اسید در بدن انسان فقط با مصرف منابع پروتئینی تولید می شود. بنابراین گیاه شاهدانه برای سلامت کبد از طریق تامین مقادیر مناسبی از آمینو اسیدهای ضروری بسیار مفید و ارزشمند است.

 

اثرات شاهدانه برای کبد چرب

کبد چرب یکی از بیماری های خاموش و خطرناک است که سال ها در بدن باقی می ماند. و می تواند منجر به سرطان کبد شود و جان فرد را تهدید کند. علل شایع بروز بیماری کبد چرب غیر الکی شامل افزایش چربی خون، بیماری های مختلف کبدی، دیابت و… می شود. در حالت تشدید این بیماری با علائمی همچون لکه های قهوه ای روی پوست، ضعف و بی حالی، عدم تمرکز و کندی ذهن، حالت تهوع و استفراغ و… همراه است. اما بهترین راهکار درمانی کبد چرب، رعایت موارد تغذیه ای و مصرف گیاهان دارویی مفید و ارزشمند است. یکی از مواد مغذی مهم برای پیشگیری و درمان کبد چرب شاهدانه می باشد.

گیاه شاهدانه منبع خوب بسیاری از اسیدهای چرب غیراشباع همچون اسید آلفا لینولنیک و اسیدهای امگا 3 و 6 به شمار می رود. بسیاری از اسیدهای چرب در بدن تولید نمی شوند، بنابراین با مصرف شاهدانه  می توانید میزان قابل توجهی را تامین کنید. طبق آزمایشات علمی در مورد چربی های امگا در شاهدانه از طریق تغذیه مرغ ها، نتایج مثبتی بدست آمد. در نتیجه این آزمایشات، مشخص شد که تخم مرغ ها مقادیر بالاتری از چربی های امگا 3 و 6 را دارا هستند. و این موضوع می تواند در کاهش سطح کلسترول بالا و چربی خون موثر باشد و به همراه آن از بیماری کبد چرب پیشگیری کند.

 

درکنار مصرف شاهدانه برای کبد از مزایای زیر نیز بهره مند می شوید:

  • ترکیبات مغذی شاهدانه حاوی فیبر فراوان، پروتئین و اسیدهای آمینه ضروری و اسیدهای چرب امگا و… که با تامین نیازهای بدن می تواند در کاهش اشتها و احساس سیری کمک کند. افرادی که تصمیم به کاهش و وزن دارند با مصرف شاهدانه همراه صبحانه می توانند نتایج مثبتی دریافت کنند.
  • شاهدانه سبب بهبود گردش خون و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود که در کودکان می تواند برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار موثر باشد.
  • بسیاری از افراد شاهدانه را ماده ای روان گردان می دانند، در صورتی که هیچ واکنشی در مغز ایجاد نمی کند. و این موضوع باعث شده که بسیاری از فواید شاهدانه نادیده گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *