مزاج گروه خونی در طب سنتی

مزاج یا طبیعت هر شخص با نوع گروه خونی آن ارتباط مستقیم دارد، و می توان درمورد افراد عادی به راحتی پی به نوع مزاجشان برد. و برعکس آن هم امکان پذیر است، چنانچه از مزاج خود آگاهی دارید به راحتی می توانید متوجه نوع گروه خونی خود شوید. ولی در حالت غیرعادی که در طب سنتی به جثه های برعکس تعبیر شده اند، نمی توان به راحتی تشخیص داد. زیرا یک بیماری زمینه ای یا کم خونی تغییراتی را در مزاج پایه به وجود می آورد. که در ادامه این مطلب از عطاری نشاط به این موضوع پرداخته ایم.

[ez-toc]

مزاج گروه های خونی چیست؟

واژه مزاج در بین ایرانی ها بسیار آشناست، چنانچه فردی سریع عصبانی شود و به اصطلاح از کوره در برود، آتشین مزاج یا همان صفرا می نامند. و اگر فردی بسیار خونسرد و کند در انجام امور باشد، سرد مزاج و بلغم می گویند.

از نظر طب سنتی افراد با مزاج مختلف دارای گروه خونی اختصاصی هستند، و به دو دسته کلی تقسیم می شوند: 1- جثه های طبیعی 2- جثه های برعکس

جثه طبیعی

افراد عادی و جثه های طبیعی در طب سنتی از سه حالت کلی خارج نیستند:

گروه خونی AB

مزاج گروه خونی AB صفراوی (گرم و خشک) است، و به طور معمول قد بلندی دارند.

گروه خونی A

مزاج گروه خونی A سوداوی (سرد و خشک) است، و به طور معمول قد کوتاهی دارند.

گروه خونی O و B

مزاج گروه خونی O و B دموی یا بلغمی که حالتی بین صفرا و سودا از نظر طب سنتی است، دارای حدی واسط می باشند.

جثه برعکس

چنانچه حالت اول که افراد عادی با جثه طبیعی (ویژگی مزاجی و گروه خونی خاص) از فرمول فوق تبعیت نکنند، در طب سنتی به آن ها جثه برعکس گویند. این حالت مربوط به قواعد تجربی می شود که ممکن است در اثر کم خونی یا یک بیماری زمینه ای همچون دیابت باشد.

فرض را بر این میزاریم که شخص بلند قامت یا هیکلی نباشد و ریزنقش و قدکوتاه باشد، در این صورت می توان نتیجه گرفت که در اثر بیماری زمینه ای شخص باعث تغییر سایز از حالت استاندارد گردیده است.

نوع گروه خونی مزاج ها چیست

جدول مزاج و گروه خونی

به طور خلاصه جدول زیر دو گروه از افراد با جثه طبیعی و جثه برعکس را در ارتباط با گروه های خونی مختلف نشان می دهد.

طبق جدول بالا می توان نتیجه گرفت:

مزاج صفرا

به طور معمول قد بلند و لاغر و گروه خونی AB دارند، در غیر این صورت جز افراد جثه برعکس محسوب می شوند.

مزاج دموی و بلغم

به طور معمول بایستی دارای قد متوسط و درشت هیکل (چاق معمولی) باشند، و به ترتیب گروه خونی O و B دارند. در غیر این صورت جثه برعکس محسوب می شوند.

مزاج سودا

به طور معمولی قد کوتاه و لاغری اندام هستند و دارای گروه خونی A می باشند، در غیر این صورت جثه برعکس محسوب می شوند.

ویژگی جثه برعکس

افراد با جثه طبیعی را به راحتی و طبق موارد فوق می توان تشخیص داد. ولی در مورد افراد جثه برعکس با بیماری زمینه ای خاص یا موارد ارثی، به سختی می توان پی به گروه خونی و مزاج آن ها برد. در این خصوص باید اطلاعات کاملی از وضعیت جسمانی شخص بدست آورد.

گروه خونی افراد جثه برعکس می تواند هر نوعی به جز گروه خونی مختص به خود باشد. به عنوان مثال شخص جثه برعکس مزاج صفرا هر نوع گروه خونی را به جز AB می تواند داشته باشد.

گروه های خونی منفی طبق تجربیات طب سنتی در اکثر مواقع جزو افراد جثه برعکس محسوب می شوند، و به طور ارثی دارای کم خونی می باشند.

سلامت مزاج گروه های خونی

به طور کلی افراد با گروه های خونی O و B در جثه طبیعی خیلی جای نگرانی از بابت بیماری های زمینه ای و کم خونی ندارند. ولی در افراد با گروه های خونی AB و A و گروه های خونی منفی و افراد جثه برعکس با هرنوع گروه خونی احتمال وجود بیماری های زمینه ای و کم خونی دارند. بنابراین باید آزمایش خون و سونوگرافی از شکم و لگن بدهند تا از سلامت بدن خود آگاه شوند. چنانچه مورد خاصی وجود داشت سریعا اقدام به درمان از طریق طب سنتی کنند.

در خصوص افراد کم خون می بایست آزمایشاتی همچون MVC, FE, TIBC, CBC، فریتین، الکتروفورز صورت پذیرد. تا علت درست بیماری مشخص شود. و جواب آزمایش باید بادقت بالا بررسی شود، چنانچه پزشک نتواند به خوبی تشخیص درستی دهد باعث سردرگمی بیمار می شود. بنابراین حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

جهت تشخیص، درمان، علل و عوارض  جثه برعکس می توانید به کتاب “راه های تشخیص و درمان کم خونی ارثی به روش طب سنتی” و کتاب “شناخت طبایع جلد 3” مراجعه نمایید.

  • مصطفی سعیدی
  • دی 19, 1401
  • 295 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!