تغذیه

برای کلسترول بالا چه بخوریم؟ 5 راهکار ساده

برای کلسترول بالا چه بخوریم؟

کلسترول بالا یک درد است، اینطور نیست؟ پس برای درمان کلسترول بالا چه بخوریم؟ آخرین باری که سعی کردید از شر کلسترول بالا خلاص شوید، اما فقط به دلیل دشوار یا سختی این فرآیند آن را ترک کردید، چه زمانی بود؟ خوب، ما موافقیم که کاهش کلسترول بد یک فرآیند مستقیم و آسان نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. این به تعهد کامل شما نیاز دارد و زمان می برد. اما غذاهای خاصی وجود دارند که می توانند بسیار مفید و سودمند باشند. اگر واقعاً می خواهید بدانید که آن غذاهای جادویی چیست، تا ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

کلسترول بالا LDL  چیست؟

دو نوع کلسترول ضروری وجود دارد، بد (LDL) و خوب (HDL)

لیپوپروتئین های با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد:

معمولاً حدود دو سوم کلسترول توسط ذرات LDL منتقل می شود. این ذرات مانند کشتی‌هایی هستند که کلسترول را برحسب نیاز به قسمت‌های مختلف بدن منتقل می‌کنند. اگر LDL بیش از حد در جریان خون خود دارید، این ذرات LDL را در شریان‌ها تخلیه می‌کنند و باعث انسداد و حتی حملات قلبی می‌شوند. تنها امتیاز صرفه جویی در مورد LDL این است که اگر از یک رژیم غذایی معمولی بدون چربی پیروی کنید، می توانید به راحتی میزان LDL را کاهش دهید.

 

برای درمان کلسترول بالا چه بخوریم؟

می تواند منجر به انسداد شریان ها شود که می تواند منجر به بیماری قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های شریانی مانند تصلب شرایین شود. بیایید به برخی از مواد غذایی که به کاهش کمک می کنند نگاه کنیم.

 

بلغور جو دوسر، سبوس جو و غذاهای پرفیبر

بلغور جو دوسر سرشار از فیبر محلول است، عاملی که برای کاهش کلسترول LDL شناخته میشود. حتی می توانید 1/2 فنجان بلغور جو دوسر پخته میل نمایید تا مقدار مناسب فیبر را در رژیم غذایی خود دریافت کنید.

 

ماهی و اسیدهای چرب امگا 3

خوردن ماهی سرشار از امگا 3 می تواند بسیار کمک میکند. برخی از ماهی هایی که حاوی بالاترین میزان اسیدهای چرب امگا 3 هستند عبارتند از:

  • قزل آلای دریاچه
  • ماهی خال مخالی
  • شاه ماهی
  • ماهی سالمون
  • ساردین
  • نوعی ماهی پهن بزرگ
  • ماهی تن آلباکور

به خاطر داشته باشید که ماهی را کبابی یا بپزید تا مطمئن شوید که هیچ گونه چربی ناخواسته به غذا اضافه نمی کنید. سایر منابع اسیدهای چرب امگا 3 شامل کانولا یا روغن بذر کتان آسیاب شده است.

 

بادام، گردو و غیره

بادام، گردو و سایر انواع آجیل به کاهش LDL کمک می کند. از آنجایی که آجیل سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه است، به جلوگیری از گرفتگی عروق خونی کمک می کند.

 

توصیه می شود روزانه حدود 45 تا 50 گرم آجیل بخورید. با انجام این کار، می توانید به طور موثر کلسترول LDL را از بدن خود کاهش دهید.

 

درمان کلسترول بالا با روغن زیتون

روغن زیتون سرشار از آنتی اکسیدان است که به کاهش کلسترول بد (LDL) کمک می کند. از آنجایی که روغن فوق بکر فرآوری طبیعی حاوی آنتی اکسیدان های بیشتری است. در واقع، هر چه رنگ روغن روشن تر باشد، بیشتر فرآوری شده است.

 

غذاهای غنی از استانول یا استرول

غذاهای زیادی در بازار موجود است که با استنول ها و استرول ها (مواد شیمیایی گیاهی) که معمولاً جذب کلسترول را مهار می کنند، تقویت می شوند.

آب میوه ها، ماست و برخی مواد غذایی دیگر حاوی استرول هایی هستند که می تواند بیش از 10 درصد کلسترول LDL بدن را کاهش دهد.

 

سایر اقدامات احتیاطی

جدا از افزایش غذاهای مورد ذکر در بالا برای رژیم غذایی خود، اقدامات احتیاطی خاصی وجود دارد که باید برای اطمینان از حفظ سطح کلسترول بالا LDL پایین انجام دهید.

به یاد داشته باشید به:

 

  1. از خوردن غذاهای ناسالم اجتناب کنید:

غذاهای ناسالم حاوی بسیاری از چربی های ترانس هستند که معمولا سطح کلسترول LDL را در بدن افزایش می دهند. بنابراین، بهترین کار این است که از غذاهای ناسالم اجتناب کنید.

 

  1. از خوردن شیرینی اجتناب کنید:

شیرینی ها می توانند قند خون و همچنین سطح کلسترول LDL را افزایش دهند. بنابراین بهترین کار این است که از مصرف شیرینی جات خودداری کنید.

اکنون که می دانید چگونه کلسترول بد را به طور طبیعی کاهش دهید، به ما اطلاع دهید که آیا این نکات را برای سالم ماندن و شاد بودن امتحان می کنید یا خیر! آیا غذاها یا فعالیت های دیگری را می شناسید؟ میتوانید نظرات خود را برای ما بفرستید.

دیدگاهتان را بنویسید