افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان در برخی از مادران به دلایل مختلفی از جمله اختلالات هورمونی، مسائل ژنتیکی، مشکلات روانی و… بروز میکند، و به طور معمول بعد از تولد نوزاد آغاز میگردد. و احتمال بروز این بیماری در خانم هایی که از نظر تغییرات سطح هورمونی حساسیت بالاتری دارند، بیشتر است. در ایران آمار کمتری در حدود 25 درصد (از هر 100 خانم تقریبا 25 نفر) گزارش شده است. با تشخیص افسردگی بعد از زایمان در کمترین زمان، می توان روند درمان را سریع تر و در حدود دو هفته طی کرد. چنانچه جهت درمان اقدامی صورت نگیرد، زمان افسردگی بعد از زایمان تا یک سال طول میکشد.

شاید برخی از مادران بر این باور هستند، که علت افسردگی بعد از زایمان سزارین یا طبیعی به فعالیت های قبل از بارداری مربوط می شود که این تصور کاملا اشتباه است. فقط در برخی از موارد همچون عدم کنترل استرس و اضطراب بالا، خستگی جسمانی، اختلالات بی خوابی و… امکان تاثیرگذاری دارد. که میبایست در مدیریت این اعمال مراقبت بیشتری صورت پذیرد. همچنین دلایل افسردگی بعد از زایمان به نقص نوزاد یا عدم علاقه مادر به فرزند مربوط نمیشود، فقط میتوان به عنوان یک عارضه ساده زایمان دانست.

 

افسردگی بعد از زایمان چگونه است؟

نوعی افسردگی به نام افسردگی بعد از زایمان وجود دارد که همانند افسردگی در زمانهای دیگر است، ولی شدت بیشتری دارد و با علائمی همچون پریشانی افکار، کاهش سطح انرژی و علاقه به انجام فعالیت های روزانه بروز میکند. به طور معمول میتواند تا دو هفته و در مواقع حاد تا یکسال بطول بیانجامد.

از مشکلات افسردگی بعد از زایمان برای مادر، احساس ناتوانی در مراقبت از نوزاد است. و کارهای ساده برای مادر سخت و دشوار به نظر میرسد.

طبق تحقیقاتی که بر روی 10 هزار مادر انجام گرفته نشان می دهد، از هر 7 مادر یک نفر دچار عارضه افسردگی بعد از زایمان میشود که این موضوع کمی دور از تصور است. این آمار در حالی است که جوامع شهری نسبت به جوامع روستایی میزان شیوع بیشتری دارد.

 

علائم افسردگی بعد از زایمان

تغییرات هورمونی برای هر مادری بعد از زایمان امری طبیعی است و امکان ایجاد برخی اختلالات خلقی وجود دارد ولی علائم افسردگی بعد از زایمان با شدت بیشتری و طولانی تری بروز میکند.  به طوری که می تواند مادر را از انجام فعالیت های روزمره باز دارد. البته باید در نظر داشت که نشانه های افسردگی بعد از زایمان در هر فرد متفاوت است، و نمی توان علائمی مشابه را نسبت داد. ولی به طور کلی علائم مشترکی وجود دارد که از حالت عادی شروع میشود و تا مراحل پیشرفته ادامه پیدا میکند.

از جمله علامتهای مهم بیماری افسردگی بعد از زایمان شامل موارد زیر میشود:

 • پریشانی افکار
 • اختلال در خوابیدن با وجود خستگی زیاد
 • افزایش ساعات خوابیدن
 • کاهش میل به غذا
 • کاهش تمرکز و اختلال در انجام امورات روزانه
 • اضطراب، نگرانی و عصبانیت
 • فرار از دیگران
 • احساس درد و کسالت
 • افکار منفی و خطرساز برای خود و نوزاد
 • و…

افسردگی بعد از زایمان

 

نظر دکتر هلاکویی درمورد افسردگی بعد از زایمان را بشنوید

صحبت های دکتر هلاکویی در پاسخ به سوالات خانم هایی که دچار افسردگی بعد از زایمان شده اند، مطالبی ارزشمند و مفید ارائه میگردد. در پاره ای از توضیحات دکتر هلاکویی اگر بخواهیم اشاره ای داشته باشیم، در خصوص ریشه بیماری افسردگی بعد از زایمان و شرایطی که میتواند منجر به بروز این بیماری شود، میپردازد. و اینکه عدم مدیریت برخی از تفکرات منفی و فراموش کردن بخش مثبت زندگی میتواند باعث تشدید گردد. در این مشاوره راهکارهای خوبی بیان میشود که توجه ویژه میتوان بسیاری از گره های مشکل را به راحتی باز کرد.

 

تدابیر طب سنتی و اسلامی برای افسردگی بعد از زایمان

طب سنتی برای درمان افسردگی بعد از زایمان تاکید بسیاری در رعایت تغذیه دارد، به طوری که مصرف خوراکهای سرد میتواند عامل تشدید بیماری افسردگی باشد. حتما برایتان سوال به وجود می آید که غذاهای سرد کدامند؟ پاسخ خیلی سادست، میتوانید داخل گوگل عبارت لیست غذاهای سرد را جستجو کنید تا دسترسی کامل داشته باشد. از جمله غذاهایی گرمی که در طب سنتی برای خانم ها قبل و بعد از زایمان توصیه میشود، شامل: آبگوشت، حلیم، تخم مرغ و… پرهیز از مصرف خوراکهای فسفودی و سرخ کردنی است.

 

صحبتهای دکتر حسین خیراندیش را بشنوید

پایه افسردگی بعد از زایمان از نظر دکتر خیراندیش سرد مزاجی است. و دوران بارداری به خاطر عدم توجه به طبع خوراکها به سمت غلبه سردی کشیده میشوند. در اینصورت بدن ضعیف میشود، و با کمترین فشاری دچار آسیبهای روانی میگردند. در این مورد ابن سینا برای افسردگی بارداری و پس از زایمان تعبیری دارند؛ که زنان سرد مزاج سخت زا، و گرم مزاجان خوش زا هستند، و تنها راه درمان اصلاح پذیری مزاج است. این سرد مزاجی علاوه بر افسردگی، خطرات سردی روابط زناشویی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین جهت درمان باید هرچه سریعتر اقدام کرد.

 

راهکار و داروی گیاهی درمان افسردگی بعد از زایمان

طب سنتی برای تمام بیماریها راهکار درمانی موثری ارائه میکند، و برخی از گیاهان دارویی برای درمان افسردگی بعد از زایمان را پیشنهاد میدهد که می تواند به روند درمان کمک زیادی کند. برخی از این گیاهان شامل: گل راعی، گل بابونه، ریشه سنبل الطیب، زعفران، آویشن، رزماری، بهارنارنج، اسطوخودوس و… میشوند. هر کدام از این گیاهان از خواص دارویی فراوانی برخوردار هستند، و مصرف منظم آنها به رفع علائم و بهبودی کامل بیماری کمک میکند.

 • مصطفی سعیدی
 • مرداد 15, 1402
 • 14 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!