خواص گیاهان دارویی

خواص گل ختمی و هر آنچه باید بدانید!!

خواص دمنوش گل ختمی برای سلامت

گل ختمی با هزاران خواص ارزشمند برای سلامت بدن به عنوان یکی از بهترین گیاهان درمانی در طب سنتی ایران و جهان شناخته می شود. خواص گل ختمی برای کلیه، معده، روده، درمان عفونت های مجاری ادراری، عفونت های خانم ها و خواص شگفت انگیز گیاه ختمی برای پوست و مو و… است. همچنین مزایای مصرف گل ختمی برای کودکان موجب تقویت و افزایش سلامت قلب و تقویت معده می شود. در این مقاله از عطاری نشاط به اکثر خواص مهم گل ختمی برای سلامت کلی بدن می پردازیم و در پایان عوارض گل ختمی و طرز تهیه دمنوش گل ختمی را توضیح می دهیم.

 

خواص گل ختمی

گل ختمی گیاهی چند ساله است، از خانواده پنیرکیان که خواص درمانی بسیاری برای سلامت بدن دارد. به رنگ های سفید، قرمز، صورتی و بنفش یافت می شود. و می توان به عنوان یک گل زینتی در منزل یا محل کار نگهداری کرد. همچنین گل ختمی در طب سنتی جایگاهی ویژه دارد و در گذشته از دمنوش و فرآورده های آن بسیار مورد استفاده قرار می گرفت.

روغن، شربت، پودر، اسانس و… از فرآورده های گل ختمی هستند. و می توان برای موارد مختلف درمانی استفاده کرد. همچنین تمامی بخش های گیاه شامل ساقه، گل، ریشه و برگ ها ارزش دارویی دارند. و دارای سابقه ای طولانی جهت درمان بیماری های پوستی و گوارشی است.

 

خواص گل ختمی برای ریه

موثرترین شیوه درمان خانگی سرفه های عفونی و التهابی مصرف دمنوش گل ختمی به همراه شکر تیغال است. این گیاه پرخاصیت به عنوان یک داروی ضد باکتری و ضد التهاب عمل می کند. از فواید مهم گل ختمی می توان به درمان تنگی نفس و مشکلات تنفسی اشاره کرد.

آنتی اکسیدان های موجود در گل ختمی موجب تقویت عمومی بدن و افزایش سطح سیستم دفاعی می شود. و علاوه بر پیشگیری از بیماری های ویروسی و باکتریایی، به عنوان یک داروی موثر جهت درمان عفونت های مجاری تنفسی و ریه کاربرد دارد.

گل ختمی در طب سنتی مرهم سینه و ضد التهاب و عفونت است. و دمکرده گل ختمی در گذشته برای درمان گلو درد و عفونت ریه مورد مصرف قرار می گرفت. همچنین افرادی که از بیماری های تنفسی شدید رنج می بردند، از دمنوش گل ختمی به همراه کمی عسل استفاده می کردند.

خواص گل ختمی برای معده

 

ضد سرفه

یکی از علائم سرماخوردگی و بیماری های عفونت ریه و مجاری تنفسی سرفه است. که به صورت سرفه های خشک یا خلط دار بروز می کند. رشد ویروس و باکتری در بافت های ریه سبب التهاب همراه درد گلو می باشد. که بهترین دارو و مرهم دمنوش گل ختمی است. برای این منظور به طور روزانه دو مرتبه و تا زمان بهبودی کامل مصرف دمنوش ادامه یابد.

 

تسکین دهنده درد

گل ختمی دارای فواید تسکین دهندگی درد است. و با اثرگذاری بر روی گیرنده های درد ناشی از زخم، پا و کمر درد سبب کاهش درد می شود. همچنین می توانید از دمنوش ختمی و اسطوخودوس به عنوان داروی آرامبخش اعصاب بهره مند شوید.

 

درمان سرماخوردگی

طبق آخرین بررسی ها و تحقیقات علمی و آزمایشگاهی بر روی موش ها، دارای اثرات درمان سرماخوردگی و ضد 50 درصد از عفونت های باکتریایی است. این آمار درمورد باکتری های بیماری زا در آزمابشگاه های تخصصی، مقاومت نسبت به برخی آنتی بیوتیک ها را نشان میدهد.

جالب است بدانید که موش های آزمایشگاهی بعد از مصرف گل ختمی رو به بهبودی رفتند، در صورتی که با دریافت آنتی بیوتیک ها هیچ تغییری در وضعیت عفونی نداشتند. البته برای این اثرات معجزه آسا نیاز به تحقیقات بیشتری است. که محققان در این زمینه همچنان درحال بررسی هستند.

 

بهبود تنگی نفس

خواص ضد باکتریایی ریشه و گل ختمی برای بهبود مشکلات تنفسی از هزاران سال پیش تا به حال مورد استفاده قرار می گیرد. می توانید گل ختمی را 10 دقیقه روی حرارت کم بجوشانید و روزانه یک فنجان میل نمایید.

 

خواص گل ختمی برای کلیه

از ویژگی های مهم گل ختمی در پاکسازی مجاری ادراری و دفع سنگ کلیه و مثانه است. با مصرف روزانه یک فنجان چای ختمی می توانید هر گونه اختلالات کلیوی و التهابات را درمان کنید. ترکیبات موثر ختمی دارای اثرات ادرار آوری است. و بدین صورت می تواند در پاکسازی کامل مجاری ادراری نقش موثری داشته باشد.

تحقیقاتی در سال 2015 بر روی اثرات عصاره گل ختمی در افزایش سلامت دستگاه ادراری نشان می دهد، که ترکیبات موثر این گیاه در تسکین تحریکات داخلی و التهابات مجاری ادراری اثرات مثبتی دارد.

برای تهیه دمنوش گل ختمی و بهره مندی از فواید فوق العاده آن در تقویت کلیه ها، می توانید ریشه گل ختمی را به مقدار دو قاشق غذا خوری با یک لیوان آب بجوشانید، و به طور روزانه دو فنجان از این معجون را میل کنید.

 

کاهش عفونت زنان

دمنوش گل ختمی برای حفظ سلامت بانوان و رفع عفونت ها کمک زیادی می کند. موجب بهبود عادات ماهیانه می شود و ترشحات عادات را رفع می کند. همچنین برای کاهش عفونت و التهابات واژن، می توانید از دمنوش گل ختمی و گل پنیرک استفاده نمایید. و برای اثرگذاری این ترکیب را در واژن ضماد کنید.

کیست تخمدان یکی از مشکلاتی است که امکان دارد برای هر خانمی پیش بیاید، یکی از بهترین راه های درمان کیست، دمنوش گل ختمی و رازیانه است. که به طور باور نکردنی می تواند موجب بهبودی کامل شود.

 

خواص گل ختمی برای پوست و مو

خواص گل ختمی برای پوست و مو

ترکیبات موثر و طبیعی گل ختمی برای تغذیه پوست و محافظت از سلامتی پوست همچون حفظ رطوبت پوست، کلاژن سازی پوست، جوانسازی پوست و… کمک زیادی می کند. برای پاکسازی پوست از هرگونه آلودگی و آکنه از خواص نوره بهره مند شوید. تا پوستی جوان و شفاف داشته باشید.

 

التیام نیش حشرات

گزش حشرات با قرمزی، التهاب و خارش شدید همراه است. که در صورت عدم درمان می تواند دردناک و طولانی شود. یک روش موثر و ساده برای درمان نیش حشرات و حتی مارگزیدگی، ضماد گل ختمی بر روی پوست است.

 

بهبود التهاب و قرمزی پوست

دمکرده ریشه ختمی دارای خاصیت ضد التهابی است. طبق تحقیقات علمی، استفاده از پماد حاوی عصاره ختمی می تواند در کاهش سوزش و التهاب پوست ناشی از اگزما موثر باشد. این در صورتی است که تنها از 20 درصد پماد حاوی عصاره ریشه ختمی بود.

 

التیام سریع زخم و سوختگی

عصاره ریشه ختمی دارای اثرات ضدباکتریایی است . در بررسی هایی بر روی زخم موش ها مشاهده شد، که تاثیر گیاه ختمی برای بهبود زخم در مقایسه با آنتی بیوتیک ها بیشتر است. همچنین ترکیبات این گیاه می تواند بر روی 50 درصد از باکتری های بیماری زا و مقاوم به آنتی بیوتیک، موثر واقع شود. و استفاده از ضماد آن به صورت مستقیم بر روی زخم و سوختگی ها می تواند سبب تسریع در روند بهبود شود.

 

رنگ موی طبیعی

گل ختمی بنفش و قرمز را می توانید در مدت 10 دقیقه دم کنید و از رنگ طبیعی آن برای موهایتان استفاده نمایید. علاوه بر رنگ از مزایای گل ختمی در خوش حالتی و تقویت ریشه های مو می توانید بهره مند شوید.

 

خواص گل ختمی برای کودکان

به دلیل ارزش دارویی بالای گل ختمی برای سلامتی، می تواند برای کودکان بسیار مفید و برای گوارش، پوست و مو، کبد و کلیه ها و… موثر باشد.

یکی از مهم ترین مزایای گل ختمی برای کودکان، تامین کلسیم مورد نیاز برای دندان است. بدین صورت که کمی پودر گل ختمی را به خمیر دندان اضافه نمایید و باعث تقویت لثه و دندان کودک خود شوید.

همچنین در زمان دندان درآوردن نوزاد سبب کاهش التهاب و درد می شود. برای این منظور باید از دمنوش ریشه ختمی به عنوان دهانشویه استفاده نمایید.

 

خواص گل ختمی برای معده

خواص گل ختمی برای معده

از مهم ترین مزایای دمنوش گل ختمی برای تقویت معده و درمان مشکلات معده است. ترکیبات موثر این گیاه لایه های محافظتی در معده ایجاد می کند، که می تواند سوزش معده و زخم معده را بهبود بخشد. با مصرف گل ختمی ترشح شیره گوارشی به خوبی تنظیم می شود و همچنین در کاهش التهابات بسیار موثر و مفید است.

 

درمان خشکی دهان

یکی از مشکلاتی که می تواند بیماری های عفونی زیادی از جمله بیماری لثه و عفونت دندان را به همراه داشته باشد، خشکی دهان است. به این معنی که بزاق دهان به میزان کافی ترشح نشود و در سطوح دهان حفره هایی ایجاد شود که منجر به مشکلات مختلفی گردد. استفاده از دمنوش گل ختمی در بهبود خشکی دهان نقش موثری دارد.

 

خواص گل ختمی برای قلب

از تاثیرات شگرفت گل ختمی برای سلامت قلب در بهبود عملکرد و پیشگیری از بیماری های مختلف قلبی می توان اشاره کرد. با بررسی هایی درمورد فواید این گیاه شگفت انگیز برای درمان لیپمی و کاهش چربی و کلسترول خون می توان به تاثیرات مثبت آن در افزایش سلامت قلب پی برد.

یکی از بیماری های خطرناک که مشکلات بسیاری را برای عملکرد قلب و عروق ایجاد می کند، پرفشاری خون است، که درصورت عدم توجه به آن سکته های قلبی و مغزی را به همراه دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد پرفشاری و کنترل فشار خون به صفحه پایین آوردن سریع فشار خون بالا مراجعه نمایید.

 

عوارض گل ختمی

با وجود همه خواص گل ختمی برای سلامت بدن در موارد خاصی امکان ایجاد مضراتی هم وجود دارد. که میبایست در مصرف گل ختمی لحاظ شود. از جمله موارد در تداخلات دارویی برای افراد دیابتی است و همچنین می تواند مانع از جذب داروها شود. همچنین استفاده از ضماد گل ختمی در موارد خاصی ممکن است حساسیت های پوستی ایجاد کند. برای این منظور باید از استفاده کمی تست بگیرید.

 

طرز تهیه دمنوش گل ختمی

برای تهیه دمنوش گل ختمی 10 گرم از گیاه را با یک لیتر آب در مدت 10 دقیقه بجوشانید و یا 15 الی 20 دقیقه دم کنید. بعد صاف کرده و روزانه سه مرتبه یک فنجان میل نمایید.

 

سخن پایانی

دمنوش گیاهی گل ختمی از فواید بسیاری برای سلامت بدن برخوردار است که مواردی را با هم بررسی کردیم، و مهم ترین آنها برای عفونت، پیشگیری و درمان سرماخوردگی، تقویت ریه، کلیه، معده و… است. شما عزیزان جهت تهیه بهترین محصولات گیاهی می توانید به صفحه عطاری آنلاین نشاط مراجعه نمایید. و از تخفیفات ویژه هم برخوردار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *